Keresés
Close this search box.

Az AKG (KAP-RD19-1-24) Támogatási Program Pénzügyi Előnyei Gazdálkodók Számára

Miért érdemes pályázni az Agrár-környezetgazdálkodási Kifizetések
(AKG) KAP-RD19-1-24 programban?

Az Agrár-környezetgazdálkodási Kifizetések (AKG) program lehetőséget nyújt a gazdáknak, hogy jelentős anyagi támogatáshoz jussanak a gazdaság fenntartásához és fejlesztéséhez. Az alábbiakban bemutatjuk a legfőbb pénzügyi előnyöket, amelyeket a program kínál.

Miért érdemes az AKG programra pályázni?

  1. Éves támogatási összeg: A támogatások minden évben igényelhetők, a kifizetések pedig az euró-forint árfolyam szerint történnek, ami biztonságot és kiszámítható bevételt biztosít a gazdák számára.

  2. Vissza nem térítendő támogatás: A program évente nyújt vissza nem térítendő, területalapú támogatást, amely kiegészíti a gazdálkodásból származó bevételeket.

  3. Egységes támogatás az ország teljes területén: A támogatási összegek egységesek az ország minden régiójában, így minden gazdálkodó ugyanakkora támogatáshoz juthat, függetlenül a helyi talaj- vagy klímaviszonyoktól.

  4. Előrehozott kifizetések lehetősége: Október és november között előrehozott kifizetést is lehet kérni, amely pénzügyi rugalmasságot biztosít a gazdasági év megtervezésében és a költségek fedezésében.

  5. Kieső jövedelem pótlása: A támogatás kompenzálja a kötelezettségek teljesítése miatt kieső jövedelmet és fedezi a környezetbarát gazdálkodás költségeit, így a gazdálkodók teljeskörű pénzügyi támogatást kapnak.

Támogatás kifizetési szabályok:

  • Éves kifizetések: A kifizetések évente történnek, a kötelezettségek teljesítése után. Az igényléshez minden évben benyújtható kifizetési kérelem, így a támogatás biztosítja a gazdaság folytonos fenntartását.

  • Pénznem és árfolyam: Az éves támogatást euróban állapítják meg, és forintban kerül kifizetésre a mindenkori árfolyam alapján.

Jelentkezési határidő és időtartam:

A program kifejezetten támogatja a szőlő- és gyümölcsültetvényeket, valamint előírásokat biztosít a területek pontos jelölésére, ami az átláthatóságot és a határok egyértelmű meghatározását szolgálja.

Összegzés

Az AKG program nagymértékű pénzügyi segítséget nyújt a gazdálkodóknak, amely közvetlenül hozzájárulhat a gazdaság fenntartásához és a működési költségek csökkentéséhez. Az éves, területalapú támogatások megkönnyítik a gazdaság fenntarthatóságát és jelentős anyagi előnyhöz juttatják a gazdálkodókat.

Érdekli a pályázat? Keresse fel szakértőinket, hogy minél előbb megkapja a támogatást!

Az Agrár-környezetgazdálkodási Kifizetések (AKG) KAP-RD19-1-24 – Részletes pályázati előírások és kötelezettségek

1. Tematikus előíráscsoport (TECS) választás szabályai

  • TECS kiválasztás: A pályázatban résztvevő minden kötelezettségvállalási területhez (KET) szükséges egy tematikus előíráscsoportot (TECS) kijelölni.
  • Egyetlen TECS: Egy adott KET-hez csak egy TECS alapján lehet támogatást kérni.
  • Zonális szántó TECS feltételei: Csak a MePAR által támogatott, blokk szinten lehatárolt területek vonhatók be a zonális szántó TECS programba.
  • Zonális területek:
     Natura 2000 szántó
     MTÉT túzokvédelmi, madárvédelmi, és kék vércse védelmi szántók
  • TECS-ek módosítása: A kötelezettségvállalási időszak alatt nem lehetséges TECS-t váltani.

2. Vállaláscsomagok kialakításának szabályai

  • Vállaláscsomagok száma: TECS-enként legalább egy, de legfeljebb két vállaláscsomagot kell összeállítani, kötelezően választandó és szabadon választható elemekből.
  • Kötelező vállalások: Ha egy TECS kötelezően választandó vállalást tartalmaz, akkor ezek közül legalább egyet be kell illeszteni a vállaláscsomagba.
  • Szabadon választható vállalások: Bizonyos TECS-ekben, mint a horizontális nádas, nincs választható vállalás. Egyes TECS-ek, például az MTÉT szántó és gyep, esetén nem kötelező szabadon választható vállalást beilleszteni.

3. Támogatási kérelem benyújtásának feltételei

  • Kedvezményezettek köre: Mezőgazdasági termelők, természetes és jogi személyek, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek.
  • Minimális területnagyság: Minden TECS esetén legalább 1 hektár szükséges; egyes területek esetén (pl. zöldugar, méhlegelő) 0,05 hektár is elegendő.
  • Területi lehatárolás: A támogatott területeknek meg kell felelniük a MePAR előírásoknak. Zonális TECS-ek kizárólag blokk szinten lehatárolt területeken igényelhetők.

4. KAP ST egyéb támogatások jogosultsági feltételei

  • Pályázati kizárások: A támogatás ugyanazon területre nem kombinálható az ökológiai gazdálkodás támogatásával (KAP-RD20-1-24).

5. Támogatási kérelem benyújtási időszak

  • Időkeret: A támogatási kérelmek elektronikus benyújtása 2024. november 25. és 2024. december 23. között lehetséges.

6. Földhasználati kategóriák és támogatott hasznosítások

  • Szántóföldi támogatás: Számos szántóföldi növénykultúrára, mint zöldségnövények, gyógynövények, rizs, zöldugar és méhlegelő.
  • Kivétel: Energiafű, nád, tarló, pihentetett területek és más energetikai ültetvények nem támogatottak.

7. Ültetvények támogatási szabályai

  • Ültetvényfajták: A horizontális ültetvény TECS-be tartozó területek támogathatók, kivéve a faiskolák és csemetekertek.
  • Kötelezettségek: Ültetvényeket homogén területként kell fenntartani, és az ültetvény tőszáma nem csökkenhet 15%-nál többel.

8. Ültetvény kivágása és újratelepítése

  • Ültetvénycsere: Újratelepítésre adott év október 1-je után van lehetőség, amennyiben az egységes kérelem benyújtásának határnapjáig megtörténik.
  • Speciális esetek: Kivágott ültetvények újratelepítésének elmaradása esetén a támogatási jogosultság megszűnik, és visszavonási kérelem szükséges.
  • Gyep földhasználati kategória
  • Támogatott hasznosítások: A gyep földhasználati kategórián belül támogatás igényelhető az állandó gyep, állandó legelő és ideiglenes gyep hasznosításokra.
  • Kaszálás és legeltetés váltakozó hasznosítása: A kötelezettségvállalási időszakban a kedvezményezett évente választhat a kaszáló vagy legelő hasznosítás között, amennyiben a minimális állatsűrűséget biztosítja.
  • Legeltetési kötelezettségek: Ha a „Legeltetés a gyepek alul- és túllegeltetése nélkül” vállalás szerepel a támogatási kérelemben, akkor kizárólag legeltetést lehet alkalmazni. Ebben az esetben évente egyszer megengedett a kaszálás, de csak a kaszálási előírások betartásával.

8.2.3.2. Legeltetés módja

  • Legeltetési előírások: A legeltetést pásztoroló vagy szakaszolt formában kell megvalósítani a megfelelő területhasználat érdekében.

8.2.3.3. Kaszálásra vonatkozó vállalások

  • Kaszálási vállalások: A gyepterületeken a kaszálással kapcsolatos vállalások a legeltetés mellett is érvényesek, így azok a gyep tematikus előíráscsoportokban alkalmazhatók.

8.2.3.4. Fogasolás, gyepszellőztetés

  • Fogasolás engedélyezése: Az MTÉT gyep területeken a fogasolás vagy gyepszellőztetés csak a megfelelő nemzeti park igazgatóság vagy, védett területek esetén, a Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának engedélyével lehetséges.

8.2.4. Nád földhasználati kategória

  • Támogatott hasznosítás: A horizontális nádas területekre csak olyan földterület igényelhet támogatást, amely legalább 80%-ban két éves náddal borított.

Támogatás formája és összege

  • Vissza nem térítendő támogatás: Az AKG program vissza nem térítendő egységköltség alapú átalány támogatást biztosít, amely évente, kifizetési kérelem alapján kerül megítélésre.
  • Támogatási összegek meghatározása: A támogatás mértéke az elvégzett többletfeladatok költségén és a kieső jövedelmen alapul. Az összegek az ország minden területére egységesen, Euró/ha/év mértékegységben lettek meghatározva.
  • Alap és választható vállalások támogatási összege: Minden TECS esetében az alap vállalásokra vonatkozó támogatás egy összegben érkezik, míg a kötelező és szabadon választható vállalások támogatása külön kerül meghatározásra.
  • Kifizetés pénzneme: A támogatás euróban kerül kiszámításra és forintban kerül kifizetésre az Európai Központi Bank adott év január 1-jei árfolyamának megfelelően.

Kötelezettségvállalás időszaka és kifizetés

  • Időtartam: A kötelezettségvállalási időszak 2025. január 1-jétől 2029. december 31-ig tart. Az éves kifizetések az időszak minden évében jogvesztő határidővel igényelhetők.
  • Előrehozott kifizetés lehetősége: Az EU rendeleteknek megfelelően a kifizetések október 16. és november 30. között előre igényelhetők.

Ez a részletes támogatási program lehetőséget ad a mezőgazdasági területek fenntartható hasznosítására és biztosítja a szükséges pénzügyi támogatást az előírt tevékenységek végrehajtásához. Komplex módon támogatja az agrárvállalkozások fenntartható fejlődését, így nemcsak a termelési költségek csökkentésére és a környezeti terhelés minimalizálására nyújt lehetőséget, hanem a versenyképesség növelésére is. Amennyiben további kérdései lennének, vagy szakértői segítséget szeretne igénybe venni, és a pályázati folyamat teljes körű támogatásáért forduljon agrárpályázati szakértőinkhez!

Tekintsd meg a részletesebb pályázati anyagot:

Megosztás

SZOLGÁLTATÁSAINK

Pályázatírás

Pályázatírás

A kormány és az EU által számtalan pályázat kerül kiírásra. A ConsultAgronál segítünk a leghatékonyabb pályázatlehívásában, mindezt a számunkra bizalmat szavazóknak gazdaságukra szabva tesszük.
RÉSZLETEK

Szaktanácsadás

Szaktanácsadás

Az agrártámogatások igénylésében, azzal járó követelmények megismertetésében, betartatásában nyújtunk segítséget partnereink számára.
RÉSZLETEK

Rendezvényeink

Rendezvényeink

Fontosnak tartjuk, hogy partenreink a szakmában leginkább hozzáértő, rangos szakemberektől jussanak információhoz, akár döntéshozó, akár jogalkotó jogkörben is tevékenykednek. A rendezvényeink alkalmával a résztvevők kapcsolatépítését is szeretnénk elősegíteni.
RÉSZLETEK