Generációváltás / Gazdaságátadás
Alapja: 2021. évi CXLIII. törvény az agrárgazdaságok átadásáról
- e törvény hatálya a mezőgazdasági őstermelő és a mező- erdőgazdálkodási tevékenységet és kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó gazdaságának átadására terjed ki.
Gazdaság: a gazdaság működését szolgáló, gazdaságátadó tulajdonában vagy használatában álló mező,- erdőgazdálkodási
- hasznosítású föld- ideértve a tanyát is,
- tevékenység folytatásához szükséges egyéb ingatlanok,
- használatában álló ingó dolgok, amelyekre nézve a gazdaságátadót megilleti a termelés szervezésének, valamint- a vetőmag-bértermelés, a bérnevelés, a bérhizlalás és a kihelyezett állat tartása kivételével- a termelés,
- a gazdaságátadót illető vagy terhelő, mező- és erdőgazdálkodási tevékenységhez kapcsolódó vagyoni értékű jogok,
- gazdaságban végzett tevékenységhez kapcsolódó gazdasági társaság vagyonából való részesedés, szövetkezetben szövetkezeti részesedés, erdőbirtokosság társulatában való társulati érdekeltség, valamint vagyoni elemekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek.
Gazdaságátadó
- az az öregségi nyugdíjkorhatárt elért vagy a szerződés megkötésétől számítva legfeljebb 5 éven belül elérő mezőgazdasági őstermelő, vagy mező-, erdőgazdálkodási tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki
- legalább 10 éve saját nevében és saját kockázatára folytat mező- erdőgazdálkodási tevékenységet, ill. kiegészítő tevékenységet és ebből igazoltan árbevétele származott,
- gazdaságátadási szerződésben meghatározott hasznosítású föld területe több mint háromnegyedének a földhasználati nyilvántartásba legalább 5 éve bejegyzett földhasználója, vagy akként bejegyzett gazdasági társaság tulajdonosa.
Gazdaságátvevő
- gazdaságátadónál legalább 10 évvel fiatalabb,
- az 50. életévet el nem érő személy,
- a jogszabály szerint a gazdaságátvevő csak egy személy lehet,
- mezőgazdasági őstermelő vagy mező-, erdőgazdálkodási tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki az átvenni kívánt gazdaság működtetésére a jogszabályban előírt feltételeknek megfelel,
- gazdaságátadóval a családi gazdaságokról szóló tv.-ben meghatározott hozzátartozói láncolatban áll,
- vagy gazdaságátadóval legalább 7 éve munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll.
Munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony:
- a bedolgozói munkaviszony, a vállalkozást és megbízási szerződésen alapuló, valamint a személyes közreműködéssel járó gazdasági és polgári jogi társasági vagy egyéni cég tagjaként végzett tevékenység, valamint az egyéni vállalkozói tevékenység.
Gazdaságátadási szerződés:
Polgárjogi szerződés két magánszemély között. A gazdaságátadási szerződést közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.
A gazdaságátvevő egy személy lehet.
A szerződést be kell nyújtani a kormányhivatalnak, hogy megvizsgálhassák, minden eleme megfelel-e a törvényi előírásoknak, különösen a földtörvénynek.
Gazdaságátadási szerződés tartalma:
Rögzíteni szükséges:
- a szerződés jellege szerint a feleket megillető jogokat, kötelezettségeket,
- gazdaság elemeinek pontos meghatározását,
- ezen elemekhez kapcsolódó polgári jogi szerződések felsorolását, továbbá annak igazolását, hogy a gazdaságátvevő megismerte a jogait és kötelezettségeit,
- a gazdaság tevékenységeinek folytatására irányuló engedélyeket – ha a jogosultságok gyakorlása hatósági nyilvántartásba vételhez kötött- a kérelem benyújtására vonatkozó kötelezettségek felsorolását, és igazolását annak, hogy ezeket a gazdaságátvevő megismerte,
- folyamatban lévő eljárásokat, támogatásokat és annak nyilatkozatát, hogy ezeket a gazdaságátvevő megismerte és magára nézve kötelezőnek ismeri el az azokból eredő jogosultságokat és kötelezettségeket,
- ha a felek közösen gazdálkodnak, akkor a gazdaságátadás folyamatának biztosításához szükséges rendelkezéseket, az együttműködés időtartamát, a gazdaság egyes elemei átruházásának időpontját, valamint
- azokat a rendelkezéseket, amelyeket a gazdaság egyes elemeinek átruházása esetében jogszabály ír elő.
Gazdaságátadási szerződés általános szabályai
- A gazdaságátadási szerződés alapján:
A. Gazdaságátadási adásvételi szerződés
A gazdaságátadó a gazdaság tulajdonjogának és a gazdasághoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok átruházása, a gazdaságátvevő a vételár megfizetésére és a gazdaság átvételére köteles.
B. Gazdaságátadási ajándékozási szerződés
A gazdaságátadó a gazdaság tulajdonjogának és a gazdasághoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok ingyenes átruházása, a gazdaságátvevő a gazdaság átvételére köteles.
C. Gazdaságátadási tartási szerződés
A gazdaságátvevő a gazdaságátadó, illetve a gazdaságátadó által megjelölt személy haláláig körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátásra, gondozásra, a gazdaságátadó a gazdaság tulajdonjogának és a gazdasághoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok átruházására köteles.
D. Gazdaságátadási életjáradéki szerződés
A gazdaságátvevő a gazdaságátadó haláláig meghatározott pénzösszeg vagy más helyettesíthető dolog időszakonként visszatérő szolgáltatására a gazdaságátadó a gazdaság tulajdonjogának és a gazdasághoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok átruházására köteles.
- A felek megállapodhatnak haszonbérlet, szívességi földhasználat vagy erdőnek minnősülő föld esetén a törvénnyel összefüggő rendelkezések és szabályok értelmében, azokban meghatározott jogcímen átengedi a gazdaságátvevőnek. Ebben az esetben a gazdasági szerződés alapján a gazdaságátadó a mező- és erdőgazdasági föld használatát átengedi, a gazdaságátvevő a földet használatba veszi és haszonbért fizet, vagy meghatározott szolgáltatást, ellenszolgáltatást teljesít.
- Gazdaságátadási szerződéssel történő átruházás esetén nem alkalmazható az elővásárlási jog.
- Abban az esetben, ha a bíróság a szerződés megszüntetéséről dönt, a feleknek el kell számolniuk egymással.
- Szerződés megszűnése esetén a felek kötelesek helyreállítani az eredeti állapotot. Ha ez nem lehetséges, akkor a már teljesített szolgáltatásokkal kötelesek elszámolni.
- A szerződés megszűnése esetén a gazdaságátvevő elviheti az általa létesített berendezési, felszerelési tárgyakat.
- Tulajdonjog átruházás esetén a gazdaságátruházási szerződésnek tartalmaznia kell a Földforgalmi törvény 42.§-ában jogosultsági feltételként előírt kötelezettségvállalásokat és nyilatkozatokat.
- A gazdaságátadót törölni kell a földművesekről, mezőgazdasági termelőszövetkezetekről, mezőgazdasági üzemközpontokról vezetett nyilvántartásból a tulajdonjog átruházását vagy használatának átengedését követően. A gazdaságátadó csak akkor kérheti újra a nyilvántartásba vételt, ha a szerződés megszűnik, vagy a gazdaságátvevő halálát követően a gazdaságátadó a gazdaságátvevő örököseként a gazdaság részét képező tulajdonjogát vagy földhasználati jogosultságát megszerzi.
- A gazdaságátvevő köteles a földhasználatát nyilvántartásba vétel céljából az ingatlanügyi hatóságnak a Fétv.-ben foglaltak szerint bejelenteni.
- A föld használatának átengedésére irányuló jogviszony időtartamának lejáratát követően, valamint a jogviszonynak ezen időtartamot megelőző megszűnése esetén a gazdaságátadó köteles a gazdaságátvevővel vagy harmadik személlyel a föld használatának átengedésére irányuló szerződést kötni.
- A gazdaságátvevőnek meg kell felelnie a Földforgalmi törvényben meghatározott földszerzési, illetve birtokmaximumnak. Ezek túllépése esetén a gazdaságátadási szerződés ellehetetlenül.
Gazdaságátadási adásvételi szerződés szabályai:
- meg kell határozni a gazdaság egyes elemeinek értékét,
- visszavásárlási, elővásárlási, vételi és eladási jog nem alapítható, a felek megtekintésre vételben és próbára vételben nem állapodhatnak meg.
Gazdaságátadási ajándékozási, tartási és életjáradéki szerződés szabályai:
- Meg kell határozni a gazdaság egyes elemeinek értékét.
- Csak közeli hozzátartozók köthetnek, ha a gazdaságátadási szerződésben mező-és erdőgazdasági föld tulajdonjogának átruházásáról állapodnak meg. A Földforgalmi törvény e szerződésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
- Ajándékozási szerződésnél abban az esetben, ha a gazdaságátadó létfenntartása veszélybe kerül a körülményeiben bekövetkező változások miatt, járadék teljesítését kérheti a gazdaságátvevőtől, melynek összegének megállapítását kérhetik a bíróságtól, ha nem tudnak megegyezni.
- A gazdaságátadó kérheti a bíróságtól a gazdaságátadási tartási szerződésnek gazdaságátadási életjáradéki szerződéssé történő módosítását, abban az esetben, ha a természetben történő tartás lehetetlenné válik a megromlott viszonyuk végett.
- Tartási- életjáradéki szerződés fennállása alatt a gazdaságátvevő halála esetén az tartási- életjáradékfizetési kötelezettség annyiban száll át a gazdaságátvevő örökösére, amennyiben a gazdaságátvevő haláláig nyújtott tartás vagy járadék a gazdaságnak a gazdaságátadási szerződés megkötésekor meghatározott értékét nem fedezi.
Együttműködési időszak:
- Legfeljebb 5 év időtartamra együttműködést vállalhatnak a felek a gazdaságátadási szerződésben, a gazdaság közös működtetésére.
- Ez idő alatt a gazdaságátvevő a gazdaság működésében személyesen vesz részt.
- Megegyezés szerint, közös működtetési költségviselés esetén, az eredményre mindkét fél jogosult a viselési költségük arányában.
- Megegyezés szerint, ha másként nem állapodnak meg, a gazdaság ügyeinek vitelére együttesen jogosultak és az ügyviteli döntéseket együttesen hozzák meg.
- Az együttműködés időtartamának utolsó napján ruházza át a gazdaságátadó a gazdaság minden elemének tulajdonjogát vagy a mező-és erdőgazdasági földek használatát és a gazdaságátadót illető jogokat és kötelezettségeket, a gazdaságátvevőre.
- A szerződésben meghatározott együttműködés időtartamára a gazdaságátvevő kezdeményezi az ingatlanügyi hatósághoz benyújtott kérelemmel a gazdasághoz tartozó, gazdaságátadó tulajdonában álló ingatlan tulajdoni lapjára a folyamatban levő gazdaságátadás tényének feljegyzését.
- Az együttműködés időtartama alatt a szerződés azonnal felmondással megszüntethető, abban az esetben, ha:
- valamelyik fél lényegesen megszegi a szerződésben vállalt kötelezettségét,
- a gazdaságátvevő egészségügyi állapot vagy megromlott életkörülményei akadályozzák a törvényből eredő kötelezettségeinek teljesítését.
- A gazdaságátadó halála miatt az örököst nem terheli a szerződésben a gazdaságátadó által vállalt személyes közreműködés.
Gazdaságátadási szerződés jóváhagyása:
- A szerződést, a megkötését követően 60 napon belül be kell nyújtani a mezőgazdasági igazgatási szervhez, jóváhagyás céljából.
Az eljárás során azt vizsgálják, hogy:
- A felek megfelelnek-e a törvényben előírt feltételeknek.
- A gazdaságátvevő jogosult-e megszerezni a mező és erdőgazdasági föld tulajdonjogát vagy használati jogát, illetve a szerződés típusától függően a használatára vonatkozó rendelkezések megfelelnek-e a Földforgalmi törvénynek és a Fétv.-nek.
- A felek a Földforgalmi törvény 13. §-ra és 42. §-a szerinti nyilatkozatokat a szerződésbe foglalták-e.
- A felek megállapodása megfelel-e a jogszabályban előírt azon feltételeknek, amiktől nem térhetnek el
- A gazdaságátadó benyújtja a teljes gazdaság tulajdonjoga átruházására vonatkozó hozzájárulását, valamint az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerből történő törlésére vonatkozó kérelmét az illetékes szervhez.
- A mezőgazdasági igazgatási szerv az okiratok beérkezésétől számított 60 napon belül határozatot hoz.
Jogutódlás:
- A gazdaságátvevő a szerződésben maradó harmadik fél hozzájárulása nélkül lép a gazdaságátadó helyébe. (Ptk. 6:211§ szerint)
- Az átvevő fél a gazdaságátadási szerződéssel kötelezettséget vállal a polgári jogi szerződésből fakadó kötelességeinek teljesítésére.
- A hitelező és a gazdaságátvevő között létrejövő szerződést nem kell közjegyzői okiratba foglalni, a korábbi, hitelező és gazdaságátadó között létrejött közjegyzői okirat a szerződés módosult tartalmának keretei között érvényes.
- A gazdaságátvevő, ha megfelel a tevékenység végzésének feltételeit meghatározó jogszabálynak, a szerződésben meghatározott, gazdasághoz kapcsolódó gazdasági tevékenység végzéséhez szükséges hatósági engedélyben a gazdaságátadó helyébe lép.
- A hatósági engedélyhez képesítési követelmények kapcsolódnak, amelyek meglétét átvizsgálja az illetékes szerv.
- Az átvevő jogutódlással a gazdaságátadó helyébe lép a folyamatban lévő eljárások, támogatások tekintetében, (7.§ e;f;) ha megfelel a feltételeknek. Ha nem, akkor a támogatási jogviszonyt meg kell szüntetni és a gazdaságátadó mentesül a támogatás visszafizetésének kötelezettsége alól.